14. 7. 2020

Vážení a milí příznivci sboru Lašan, členové Lašanu,

naše umělecká sezóna je ukončena, byla však spojena se dvěma smutnými událostmi. Ta první zasáhla v podstatě celý svět, je to situace s COVID 19, která znemožnila našemu sboru, a nejen našemu, se scházet, nacvičovat nové skladby a připravovat se na svá plánovaná vystoupení. Těšili jsme se na tradiční vystoupení „Pod podloubí“ v květnu a také na družební zájezd do Jičína za sborem Foerster. Druhou událostí byl odchod na věčnost naší dlouholeté členky Evy Foltové. Vzhledem k omezením během „koronavirové“ doby jsme se s ní nemohli rozloučit při pohřbu, ale až na zádušní mši 12. července, a to skladbami Locus iste, Pater noster, Ave verum a Dio del Cielo. I vzhledem k probíhajícím dovoleným jsme se sešli v docela velkém počtu, ale tentokrát s „vypůjčenou“ dirigentkou Ivou. Moc děkujeme.

Život jde dál, i ten umělecký, a navíc Lašan se s překážkami umí poprat. Dlouhé odloučení v mnohých z nás vytvořilo ještě větší potřebu se potkávat na zkouškách, těšit se na sebe navzájem a být ještě více vděčni za to, že zpívat můžeme, umíme, a to ještě navíc s „naší“ skvělou dirigentkou Hankou. S radostí tedy očekáváme první zkoušku 20. srpna, kterou by měla být zahájena nová sezóna 2020 s novými vystoupeními, skladbami i dalšími výzvami.

Na závěr snad jen tichá a uctivá vzpomínka na legendárního skladatele Ennia Morriconeho, který zemřel 6. července 2020. Nebyl skladatelem pro sborový zpěv, jeho skladby tedy nejsou součástí našeho repertoáru, přesto se skláníme nad jeho uměním. Však kdo by neznal film Tenkrát na západě s úžasnou harmonikovou melodii, při níž až mrazí a všechny chlupy na těle se staví do pozoru. Tak to byl Ennio Morricone.

 

8. 6. 2019

Po čtyřech letech přijel do Brušperka Smíšený pěvecký sbor Foerster Jičín. Společný koncert jsme uspořádali na nádvoří brušperské radnice a setkání završili večeří a posezením u vínka. S radostí jsme přijali pozvání do Jičína na příští rok a už se moc těšíme.

 

7. 6. 2019

Festival Poodří Fr. Lýska a obecní slavnosti ve Staré Vsi nad Ondřejnicí. Tentokrát na nádvoří zámku.

 

25. 5. 2019

Rozloučili jsme se s naší dlouholetou členkou paní Karlou Konečnou. 

 

24. 5. 2019

Také v letošním roce jsme vystoupili na Noci kostelů. Zpívali jsme v našem brušperském kostele sv. Jiří. Z repertoáru jsme vybrali především církevní skladby.

 

8. 5. 2019

Jarní koncert v podloubí našeho náměstí se stal již tradicí. Tentokrát jsme si jako hosta pozvali ženský komorní sbor Teatet  Řepiště. 

 

5. 5. 2019

Součástí čtyřdenního folklorního festivalu Lašské městečko se stal i nedělní koncert Lašské ozvěny v brušperském kostele. Zakladatel festivalu Jakub Adamus nás přizval ke spolupráci. Vedle našeho vystoupení zazněl i cimbál nebo varhany v podání mladých brušperských umělců.

 

28. 4. 2019

V letošním roce slaví Brušperk 750. let od  svého založení. Součástí oslav byla i pouťová mše svatá v kostele sv. Jiří, při které byl posvěcen brušperský znak a prapor. Ani my jsme nemohli chybět a nacvičili jsme pro tuto příležitost některé části Mše sv. Cecílie.

 

Přejeme všem svým příznivcům a přátelům vše nejlepší do nového roku 2019 a těšíme se na společná setkávání při našich koncertech.

 

26. 12. 2018

Poslední vystoupení roku 2018 patří Brušperku. Vánoční koncert na sv. Štěpána patří k akcím, bez kterých si tento svátek už neumíme představit.

 

22. 12. 2018

 Se svým vánočním programem jsme ani letos  nevynechali Lubinu, kam vždy přijíždíme velice rádi, a kde se vždy správně naladíme na nadcházející vánoční svátky.

 

18. 12. 2018

Koncert pro hospic sv. Lukáše v Ostravě- Výškovicích je první ostrou zkouškou letošního vánočního programu.

 

10. a 11. 11. 2018

Po dlouhé době jsme vyjeli na dvoudenní soustředění. Tentokrát do Malenovic. A nebylo to celé jen o zpěvu. Došlo i na procházku po horách a někteří členové se vydali až na Lysou horu.

 

27. 10. 2018

Naše Česká republika slaví v letošním roce 100 let své samostatnosti. Přijali jsme tedy pozvání do Krmelína k účinkování na slavnostech k jejímu vzniku.

 

Radostná zpráva

Oznamujeme všem přátelům a příznivcům, že se naší dirigentce Hance narodil na konci září syn Jakub.

Chlapečkovi, mamince a celé rodině přejeme štěstí, zdraví a pohodu.

 

8. 9. 2018

Den města Brušperka

Už na jaře letošního roku jsme přijali pozvání kulturní komise města Brušperka k účinkování na Dni města.

Vystupování venku je vždy trošku ošemetné, ale ničeho jsme se nezalekli a s chutí se pustili do nácviku vhodných skladeb. 

Počasí se odpoledne v den D v sobotu 8. 9.  přece jen umoudřilo a tak nám ke zpívání svítilo i sluníčko. Ženy poprvé vystoupily v novém sborovém oblečení a i samotné vystoupení se povedlo.

Líbili jsme se vám?

 

31. 8. , 1. 9. 2018

Léto se pomalu blíží k závěru a s ním i sborové prázdniny. Je potřeba začít znovu zpívat a nacvičovat, protože  naše první vystoupení se kvapem blíží.

Sešli jsme se tedy na první zkoušce a soustředění v sále ZUŠ a plni elánu se vrhli do práce.

 

1. 7. - 29. 8. 

Prázdniny a dovolené:-)

 

28. 6. 2018

Po několika letech jsme se opět vypravili zpívat do domova seniorů Ondráš v Brušperku.

Z našeho repertoáru jsme vybrali především veselé a známé skladby, aby si obyvatelé domova mohli zazpívat společně s námi. Pozdravili jsme také dlouholetou bývalou členku našeho sboru paní Hubrovou, která v domově žije. 

Snad jsme všem pozvedli náladu a zpříjemnili čtvrteční odpoledne.

 

25. 5. 2018

Noc kostelů

Naše zpívání na brušperské noci kostelů se stalo již malou tradicí. Celá akce proběhla v chrámu sv. Jiří v Brušperku. Program byl jako každý rok velice pestrý a bohatý. Kromě hudebních čísel jsme mohli shlédnout výstavu fotografií nebo reportáž o opravách brušperského kostela.

Program doplnily také přednášky např o osmičkových výročích naší republiky, které si připomínáme v tomto roce.

Celá noc kostelů byla ukončena přátelským posezením na farské zahradě s ochutnávkou guláše a mešního vína.

 

18. 5. 2018

Po dvou letech jsme znovu vystoupili na festivalu Poodří Františka Lýska.

Koncert se tentokrát konal ve staroveském kostele sv. Jana Křtitele. Společně s námi vystoupil také Ženský pěvecký sbor Canticorum z Havířova, Pěvecké sdružení ostravských učitelek a Smíšený sbor Jadwiga z Polska.

 

13. 5.  2018

Letošní Jarní koncert v brušperském podloubí proběhl za nádherného počasí.

Přivítali jsme naše hosty z Příkaz a tak se celým Brušperkem nesl libý zvuk hanáčtiny. To jsme tu ještě neslyšeli. Cohenovo Hallelujah v nářečí, oslavující úrodnou hanáckou půdu a domov.

V závěru koncertu jsme se opět spojili v jeden velký sbor a společně zazpívali tři skladby. Zvuk sedmdesáti hrdel zpěvaček a zpěváků způsobil u některých posluchačů mrazení v zádech.

Škoda, že jste to neslyšeli. Tak snad příště:-)

 

 

4. 5. 2018

Vyjeli jsme na Hanou.

Vloni v květnu jsme se ve Šternberku seznámili se Smíšeným pěveckým sborem Příkazy. Slovo dalo slovo a dohodli jsme se na vzájemné sborové spolupráci.

Rok uplynul jako voda a slova se proměnila ve skutečnost. Nejprve jsme my vyrazili do srdce Moravy.

Naši kolegové zpěváci a zpěvačky nás vřele přivítali i pohostili. Společně jsme si zazpívali v Záloženském domě a jen neradi se večer vraceli domů.

Těšilo nás, že za týden se uvidíme znovu. Tentokrát v Brušperku.

 

 

26. 12. 2017

Svátek svatého Štěpána je den, kdy už tradičně pořádáme v brušperském kostele sv. Jiří vánoční koncert. Ani letos tomu nebylo jinak.

Kostel byl naplněn našimi posluchači k prasknutí.

Pro naše vystoupení jsme vybrali lidové koledy i populární vánoční písně z Česka i celého světa. Zvládli jsme nacvičit také dvě části ze Mše sv. Cecílie Jacoba de Haan, kterou jsme si přivezli ze Šternberka.

Celé vystoupení jsme ukončili společným zpěvem koledy Narodil se Kristus Pán.

 

 

2. a 3. 12. 2017

První adventní víkend jsme strávili v Praze.

Na Staroměstském náměstí se opět konal festival Vánoční  zpěvy a PS Lašan Brušperk nemohl chybět. Letos jsme se vypravili už po čtvrté.

Vyjeli jsme v sobotu ráno. Cesta proběhla bez problémů, hlavně díky panu řidiči. Do Prahy jsem dorazili hodinu po poledni. Šli se ubytovat do kapucínského kláštera, ještě pro jistotu vyzkoušeli několik skladeb z pražského repertoáru a vyrazili do víru hlavního města.

Počasí se podařilo skvěle. Všude už vládla předvánoční atmosféra. Jen se trošku setmělo, rozsvítila se vánoční výzdoba. 

Pomalu jsme se přesunovali na Václavské náměsti k divadlu Palace. Koupili jsme si vstupenky na francouzskou komedii Jo, není to jednoduché v hlavních rolích s Adélou Gondíkovou a Jiřím Langmajerem. Smáli jsme se od začátku do konce.

Po představení jsme se ještě prošli noční Prahou a zcela unavení se svalili do postýlek.

Ráno nás čekalo zpívání při mši svaté, ještě jedna zkouška, aby se doladily případné chybičky a přesun na Staroměstské náměstí.

V 16 hodin to vypuklo. Zpívali jsme ze všech sil, abychom zahnali zimu a trošku se zahřáli. O půl páté jsme vystoupení asi na deset minut přerušili a kochali se rozsvícením vánočního stromečku. 

Během našeho zpívání se k pódiu nahrnula spousta lidí. A i když jsme měli ruce i nohy zmrzlé na kost, jejich potlesk a nadšené výkřiky nás opravdu potěšily. A o to, že jsme zase rozmrzli a zahřáli se na provozní teplotu se zasloužila dcera našeho zpěváka Maruška s manželem, kteří pro nás připravili horké občerstvení.

A to bylo vše. Posledním úkolem bylo dostat se v pořádku domů.

Ale už se  těšíme na další vystoupení. A také na vás.

 

Pěvecké sdružení  L a š a n  Brušperk
      ______________________________
    
     Vážení, věřte, že rádi vzpomínáme na Vaše vystoupení v našem  Obecním domě, které bylo 6.října.  Jste disciplinovaný kolektiv, který operativně reagoval na sebemenší gesto Vaší paní dirigentky.  Vtipná a hlasově fundovaná je  Vaše moderátorka-  svým výkonem jste nás přesvědčili, že zpíváte rádi  a je Vám spolu dobře..    V uvedený podvečer jsme se na Vašem vystoupení sešli hudbymilovní krmelínští občané, kteří jsou přesvědčeni, že se mohou opět těšit na setkání s Vámi.
     Děkujeme a přejeme Vám, ať Vám to ještě dlouho tak hezky zpívá, ať radost ze zpěvu z Vás stále vyzařuje.  A věřte, všem Vám to sluší!
     S úctou Ludmila Adámková.

 

6. 10. 2017

Na popud našich krmelínských členek jsme uspořádali koncert v sále krmelínské restaurace Nautilus. 

Našeho vystoupení se zúčastnil také lašský král Zdeňa Viluš I. zvaný Chrabrý.

Koncert se povedl a my i posluchači jsme mohli být spokojeni.

Teď už nás čeká nácvik vánočních koncertů.

To to letí!

 

září 2017

Naši muži mají nová saka a moc jim to sluší. Přijďte se na ně podívat.

 

7. 9. 2017

Proběhla naše první poprázdninová zkouška.

Sešli jsme se v hojném počtu a dokonce nám přibyli i tři noví členové, dvě ženy a jeden muž.

Začali jsme svižně, skladbou Ščedrik. Docela nám to po prázdninách šlo. Hanka pro nás připravila spoustu nových skladeb. Opět se při nich zdokonalíme v cizích jazycích. 

Zkoušky teď budou nějakou dobu probíhat v Národním domě, každé úterý od 18:30 hodin.

Tak přijďte!!!

 

23. 6. 2017

Se závěrem školního roku se i my připravujeme na prázdniny a dovolené. Tradicí se stala naše poslední předprázdninová zkouška, kdy už tak zuřivě nenacvičujeme a spíše se bavíme. Připravíme si pohoštění a jsme veselí (ale nakonec, kdy ne, že).

Ta letošní zkouška je zvláštní a jiná jen tím, že naše členky slaví v letošním roce kulatá výročí.

Tak jim přejeme vše nejlepší a aby jim to ještě dlouho zpívalo.

A vám všem přeji krásné léto, hezkou dovolenou a v září….

Těšíme se na vás.

 

9. 6. 2017

9. června probíhala po celé republice Noc kostelů. Také my jsme přispěli svou troškou do mlýna a zazpívali výběr z našich skladeb ve farním kostele sv. Jiří v Brušperku.

Atmosféru celé nádherné akce jsme ještě umocnili zpíváním s rozžatými svíčkami.

Sluší se samozřejmě poděkovat paní Jiřině Řezankové a naší člence Báře Galiové za doprovod při některých našich skladbách.

 

27. 5. 2017

Jistě si vzpomínáte na náš slavnostní koncert k 60. výročí založení sboru. Vystupoval na něm také pěvecký sbor ze Šternberka. Slovo dalo slovo a my jsme byli na oplátku pozváni k účinkování na jejich sborovém festivalu.

Rok utekl jako voda a 27. května jsme vyrazili na cestu.

Počasí jako na objednávku, nálady jako vždy skvělá. Ve Šternberku jsme nezpívali poprvé a moc jsme se těšili.

Vystoupení proběhlo na nádvoří augustiniánského kláštera v úžasné akustice a prostředí. Samozřejmě po produkci nás čekalo posezení s přáteli u dobrého jídla a pití. Navázali jsme nová přátelství a vyměnili si notový materiál.